O izbie regionalnej

W 2013 roku eksponaty, które dotyczą uprawy lnu i tkactwa zostały przeniesione do innego pomieszczenia, gdzie utworzono izbę tkacką. Część wyposażenia tej izby pozyskała od mieszkańców Odrowążka dla naszej szkoły Pani Ula Jędrzejczyk. Dzięki niej mamy również stare zdjęcia od mieszkańców Odrowążka.

Zobacz: zdjęcia z izby tkackiej - Kliknij
galerię starych zdjęć - Kliknij
oraz nowe zdjęcia z izby regionalnej - Kliknij

***

W 2005 roku powstała w naszej szkole izba regionalna jako efekt realizacji programu autorskiego "Moja mała ojczyzna". Pod patronatem Pana Dyrektora Mirosława Owczarka, który od kilku lat planował jej powstanie, zespół nauczycieli (Pani Izabela Banasik-Zep, Pani Bożena Kalarus, Pani Danuta Zarzycka, Pani Elżbieta Dąbrowska) zorganizował izbę regionalną dzięki pomocy rodziców, uczniów i społeczności lokalnej. Uczniowie i mieszkańcy okolicznych miejscowości dostarczyli eksponatów do izby. Część eksponatów przywozili nauczyciele zajmujący się izbą.

Zostały przygotowane ekspozycje i wystawki tematyczne o historii naszej szkoły, miejscowości i skarbach naszej przyrody. Od tamtej pory przybywały nam kolejne eksponaty. Jednym z cenniejszych były krosna pozyskane dzięki pracownicy GOK w Bliżynie, Pani Uli Jędrzejczyk. Od tamtej pory opiekę nad izbą regionalną przejmują kolejni nauczyciele, obecnie jest to nauczyciel języka angielskiego, Pan Marek Stępień. W naszych zbiorach są ręcznie wykonane i zdobione elementy strojów ludowych, koronki, sprzęty domowe (stare żelazka na dusze, maselnice, maglownica, kołyska drewniana), narzędzia rolnicze. Posiadamy także dzieła naszego patrona, Henryka Sienkiewicza, z przełomu XIX i XX wieku, otrzymane w darze od mieszkanki Odrowążka, Pani Boruń.

Kliknij i zobacz jak wygląda nasza izba regionalna

 

Copyright Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Odrowążku
26-120 Bliżyn
tel/fax 0-41 374 55 84