VERBOTEN

Gratulacje! Właśnie złamałeś wyraźny zakaz i znalazłeś się na zakazanej części naszej strony internetowej. Za karę musisz zrobić coś strasznego - zagrać w jedną z gier komputerowych, które znaleźliśmy i opisaliśmy poniżej właśnie z myślą o TOBIE.


SUWAPYON

Suwapyon to gra z gatunku izometrycznego danmaku. Słowo "izometryczne" oznacza, że gracz widzi wszystko z góry i z ukosa. "Danmaku" to japońskie określenie dwuwymiarowej gry z dużą ilością pocisków. Podczas gry w Suwapyon trzeba uważnie omijać te pociski i strzelać do przeciwników, którzy po pokonaniu zostawiają przedmioty zwiększające punkty, ilość żyć i siłę strzału gracza.


kliknij TUTAJ żeby obejrzeć filmik
Instalacja

Żeby zainstalować Suwapyon, musisz pobrać plik z tego linku: kliknij i rozpakować go gdzie chcesz. W rozpakowanym folderze kliknij dwa razy na plik o nazwie "suwapyon", a kiedy pojawi się okienko z japońskimi znaczkami, kliknij w przycisk w prawym dolnym rogu.

Instrukcja

Strzałki - sterowanie
Z - strzał
X - bomba
Shift - skok

W menu poruszasz się strzałkami, przechodzisz dalej klawiszem Z. Aby rozpocząć grę, wybierz 1 Player Game, strzałkami w górę i w dół wybierz poziom trudności (Easy jest najłatwiejszy; zacznij od tego, ponieważ gra jest TRUDNA) oraz rodzaj broni.

Podczas gry w lewym górnym rogu wyświetlone są punkty. Kolorowy pasek poniżej punktów pokazuje ile żyć zostało graczowi. Zielone symbole poniżej paska oznaczają bomby. Liczba przy czerwonym "P" poniżej bomb to siła strzału. Podczas gry pamiętaj, że mozesz podskakiwać i uważnie obserwuj cień swojej postaci, oraz pocisków, które czasem unoszą się w powietrzu.


SPELUNKY

Spelunky to dwuwymiarowa gra platformowa, w której gracz steruje archeologiem podobnym do Indiany Jonesa, próbując znaleźć wyjście ze starej świątyni, zbierając przy tym skarby, unikając pułapek i walcząc z licznymi przeciwnikami. Oprócz biegania i skakania można używać bicza, bomb i lin, a także wielu dodatkowych przedmiotów (takich jak spadochron, strzały czy broń palna) jakie można znaleźć w sklepach, skrzyniach lub leżące na ziemi. Każdy poziom jest generowany przez grę jeszcze zanim do niego wejdziesz i za każdym razem wygląda zupełnie inaczej.

kliknij TUTAJ żeby obejrzeć filmik
Instalacja

Pobierz plik z tego linku: kliknij rozpakuj go i uruchamiaj przez plik "Spelunky". Jeśli masz szybki komputer, możesz też grać online: http://tinysubversions.com/game/spelunky/

Instrukcja

Strzałki - chodzenie i kucanie
Shift - przytrzymaj żeby biegać
Z - skok
X - uderzenie biczem (albo inną bronią którą akurat trzymasz)
A - rzut bombą
S - lina
kucnięcie i X - podniesienie przedmiotu
strzałka w górę i X - otworzenie skrzynki

Kucając możesz jednocześnie się poruszać. Kiedy znajdziesz się nad brzegiem przepaści, kucnij i idź naprzód; dzięki temu Twoja postać złapie się krawędzi ściany i będziesz mógł bezpiecznie zeskoczyć. Kiedy znajdziesz drzwi, możesz wejść naciskając strzałkę w górę.


OpenTTD

Nazwa "OpenTTD" oznacza tak naprawdę "Open Transport Tycoon Deluxe". Jest to symulator przedsiębiorcy z branży transportowej - w wygenerowanym przez grę świecie można budować autobusy, ciężarówki, pociągi, statki oraz samoloty, stawiać dworce, doki i lotniska, łączyć miasta i fabryki drogami i torami kolejowymi, no i przede wszystkim zarabiać. Zarobić można tylko przewożąc odpowiednie dobra w odpowiednie miejsce, na przykład pasażerów z miasta do miast albo rudę żelaza z kopalni do huty. Jeśli przewieziesz pasażerów do fabryki, będą niezadowoleni i nie zapłacą za bilety, a w elektrowni na węgiel nie przyjmą drewna z tartaku.

kliknij TUTAJ żeby obejrzeć filmik
Instalacja

Pobrać instalator można tu: kliknij albo tu: kliknij Podczas instalacji gra będzie musiała pobrać kilka plików z internetu. Jeśli nie masz w domu połączenia z internetem, zainstaluj najpierw u kolegi albo koleżanki i skopiuj do siebie do domu. Po instalacji po prostu uruchom grę z menu Start; gra sama powinna ustawić język na polski.

Instrukcja

Aby rozpocząć rozgrywkę, kliknij przycisk Nowa Gra w głównym menu. Po ustaleniu różnych szczegółów mapy, na której wszystko będzie się działo, możesz przejść do samej gry. U góry ekranu widoczne są różne małe, kolorowe ikony - klikając na nie, wchodzisz do różnych menu odpowiadających za ustawienia gry, szczegóły Twojej firmy i świata gry, oraz budowanie dróg, torów, dworców, lotnisk, pojazdów, wyrównywanie terenu i tak dalej. Aby przesuwać mapę gry, ruszaj myszą przytrzymując prawy przycisk myszy. Za pomocą lewego przycisku myszy możesz uzyskiwać informacje o fabrykach, miastach i pojazdach oraz budować wybrane przez siebie obiekty.

Gra jest zbyt skomplikowana żeby ją tu opisać dokładnie, ale w internecie można znaleźć wiele samouczków, na przykład ten: kliknij. Poza tym na Youtube jest wiele przydatnych poradników, wystarczy wyszukać "OpenTTD poradnik". Podczas gry pamiętaj tylko, żeby nie niszczyć zbyt wielu drzew, ponieważ władze miasta tego nie lubią i mogą zabronić Ci budować na ich terenie!


SUPER MARIO BROS CROSSOVER

Super Mario Bros Crossover to gra platformowa na oko przypominająca zwykłego Mario, ale szybko okazuje się, że oprócz pełnego zestawu postaci z Super Mario Bros mamy możliwość gry także wieloma postaciami z innych, znanych gier (głównie na konsole): Castlevania, MegaMan, The Legend of Zelda, Contra, Metroid, Ninja Gaiden i tak dalej. Ilość postaci sięga kilkudziesięciu, a każda z nich inaczej wygląda, inaczej się porusza i inaczej atakuje, a także ma swoją własną muzykę podczas gry. Taka różnorodność powoduje, że gra się nie nudzi, a przy okazji można poznać trochę historii gier komputerowych.

kliknij TUTAJ żeby obejrzeć filmik
Instalacja

Nie trzeba nic instalować: gra jest dostępna w Internecie pod adresem kliknij

Instrukcja

Sterowanie podczas rozgrywki:
Strzałki - poruszanie się
Z - skok
X - atak (przytrzymaj żeby biegać)
C - atak specjalny (inny dla każdej postaci)

Poczekaj, aż cała gra się wczyta i kliknij na nią. W menu za pomocą strzałek i klawisza Z wybierz New Game. Tutaj za pomocą strzałek w lewo i prawo możesz zmienić kilka opcji: najważniejsze to Map Set (zestaw poziomów, na których chcesz grać), Map Difficulty (poziom trudności) i Full Screen Mode (przełącza grę na pełny ekran). Kiedy ustawisz wszystko co chcesz, wybierz Start Game. Trafisz na ekran wyboru postaci. Każdy obrazek kryje pod sobą kilkanaście innych postaci, różniących się wyglądem i możliwościami. Za pomocą opcji Random wybierasz losową postać, a opcja Change Map Skin pozwala całkowicie zmienić wygląd gry.

TYRIAN

kliknij TUTAJ żeby obejrzeć filmik

W grze Tyrian kierujemy zaawansowanym technologicznie kosmicznym myśliwcem. Akcja widziana jest z góry - statek gracza porusza się naprzód, a z naprzeciwka zbliżają się wrogowie. Gra jest jedną z najbardziej różnorodnych ze swojego gatunku - oferuje wielką ilość rodzajów broni i przeciwników, mnóstwo energicznej muzyki i zróżnicowane pola walki (lewitujące platformy, dżungla, futurystyczne miasta, przestrzeń kosmiczna i asteroidy, i tak dalej). Poziomów do przejścia jest bardzo wiele, a na końcu każdego czeka boss - szczególnie duży, niebezpieczny i wytrzymały przeciwnik.

Instalacja

Pobierz ten plik kliknij i rozpakuj go. Uruchamiaj przez "opentyrian".

Instrukcja

Steruje się strzałkami, a strzela spacją. Jeśli masz dodatkową broń, możesz jej używać wciskając Alt i Ctrl. Naciskając Esc podczas gry możesz zmienić szybkość, szczegółowość grafiki i przyciszyć albo wzmocnić dźwięk. Ogólnie gra jest bardzo prosta w obsłudze, trzeba tylko pamiętać, że w sklepie (opcja Upgrade Ship przed każdym poziomem) można zwiększać albo zmniejszać siłę swojej głównej broni wciskając strzałki w bok. Każdy wybór broni trzeba też potwierdzić wciskając Spację.


TRACKMANIA NATIONS I TRACKMANIA NATIONS FOREVER

kliknij TUTAJ żeby obejrzeć filmik

Tę grę niektórzy z Was znają pewnie ze szkoły: sterując szybką wyścigówką, gracz musi dotrzeć do mety asfaltowego toru, często pełnego podchwytliwych pułapek i ostrych zakrętów. Obie gry są bardzo dynamiczne i oferują wiele trudnych tras do przejechania, a z Internetu można pobrać tysiące dodatkowych. Poza tym w każdej chwili można skorzystać z wbudowanego w grę edytora aby stworzyć własną planszę.

Instalacja

Instalator Trackmanii Nations dostępny jest pod tym adresem: kliknij
A Trackmania Nations Forever (nowsza wersja gry, z zupełnie innymi torami) tutaj: kliknijInstrukcja

Obsługa jest bardzo prosta, po rozpoczęciu nowej gry i wybraniu toru kieruje się samochodem za pomocą strzałek. Jeśli wypadniesz z toru, możesz wyjść z gry za pomocą Esc albo zacząć od nowa wciskając Enter.


WARNING FOREVER

Gra Warning Forever składa się z pojedynków prowadzonego przez gracza myśliwca z wielkimi kosmicznymi okrętami wojennymi, dysponującymi działami, rakietami i laserami. Każdy kolejny etap to nowy, groźniejszy przeciwnik. Gra uczy się tego które fragmenty wrogich statków atakuje jako pierwsze i na tej podstawie tworzy kolejnych wrogów; na przykład jeśli najpierw niszczysz boczne działa, następni przeciwnicy będą mieli tam coraz silniejszą broń.

kliknij TUTAJ żeby obejrzeć filmik

Instalacja

Pobierz i wypakuj ten plik: kliknij Uruchamiaj przez "wf". Jeśli po uruchomieniu wyskoczy małe okienko z opcjami, kliknij OK.

Instrukcja

W menu możesz wybierać opcje za pomocą strzałek w górę i dół. Jeśli chcesz od razu rozpocząć nową grę, wciśnij Z, X albo C przy napisie GAME_START. Z kolei jeśli wejdziesz w OPTIONS, możesz tam zmienić między innymi tryb gry (Game Mode). Wybierając Custom możesz sam ustalić ilość dostępnego czasu (Start Time) czy żyć (Number of Ships).

Sterowanie podczas gry:
Strzałki - poruszanie statkiem
Z - strzał
X - przytrzymaj aby poruszać się wolniej

Gracz przegrywa kiedy straci wszystkie życia albo skończy mu się czas dostępny na walkę (widoczny w prawym górnym rogu).

 

Copyright Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Odrowążku
26-120 Bliżyn
tel/fax 0-41 374 55 84